This medal is awarded annually to alumni who have made significant contributions to their professions, to their communities, and to Trinity College.

2019
Donna F. Haghighat ’89
Doug M. Macdonald ’89
Danae Goldberg McKenzie ’09
Frank Kirkpatrick ’64

2018
Diane “Dede” DePatie Consoli ’88, P’19, ’22
Joyce Ann Krinitsky ’73, M’76
Stephen “Red” Woodworth ’93

2017
Eric R. Fossum ’79, H’14
Francesca Borges Gordon ’82
Cynthia Mohr Wolcott ’77, P’15
Bryant S. Zanko ’87, P’17

2016
Julie Mancuso Gionfriddo ’96, M’05
Randolph M. Lee ’66
Scott F. Lewis ’76, P’12
Peyton Tansill Muldoon ’91

2015
Patrice Ball-Reed ’80
Peter L. Denious ’90
Matthew A. Levine ’60
Andrew D. Smith ’65

2014
David J. Ahlgren ’64
Kevin J. Maloney ’79
E. Carter Norton ’79, P’09, ’14
Nathaniel Prentice ’69,  P’10

2013
Jennifer L. Blum ’88
Michael E. Lestz ’68, P’13, ’19
Christopher McCrudden ’68
Jean M. Walshe ’83

2012
Thomas F. Bundy, Jr. ’62, P’98
L. Hamilton Clark, Jr. ’72, P’11
Todd A. Dagres ’82
Gregory G. Mario ’87
Albert R. Subbloie, Jr. ’82

​2011
Michael S. Gilman ’76, P’05
Joshua C. Gruss ‘96
Jeffrey E. Kelter ‘76
William P. Scully ‘61
Kathryn George Tyree ‘86

2010
Patricia Mairs Klestadt ’80, P’09, ’11
Thomas J. Lazay ’95
Ernest J. Mattei ’70, P’03
Alexis Brashich Morledge ’90
Timothy J. Walsh ’85

2009
Emelie E. East ’94
John S. Hamblett ’84
Jocelyn Jones Pickford ’99
Albert L. Smith, Jr. ’54

2008
Everett E. Elting, Jr. ’58
Karen Fink Kupferberg ’73
Alan K. Martin ’78
Michael B. Masius ’63
Christine C. Quinn ’88

2007
Samuel Bailey, Jr. ’62
Elizabeth Elting ’87
H. Conrad Meyer III ’77
Allan M. Rudnick ’62
R. Kevin Smith ’87     Stanley A. Twardy, Jr. ’73

2006
Philip S. Khoury ’71
Mary Penniman Moran ’76
Elaine Feldman Patterson ’76
Harold A. Smullen, Jr. ’76
Shawn T. Wooden ’91

2005
David Dimling ‘55
Wade Close ‘55
Peter Knapp ‘65
Raymond Beech ‘60
Nina McNeely Diefenbach ‘80

2004
Peter S. Kraus ’74
Haig G. Mardikian ’69
Michael M. Michigami ’69
J. Ronald Spencer ’64
Lorraine Saunders White ’84

2004
Peter S. Kraus ’74
Haig G. Mardikian ’69
Michael M. Michigami ’69
J. Ronald Spencer ’64
Lorraine Saunders White ’84

2003
Larry Dow ’73
H. Susannah Heschel ’73
Richard Lyford, Jr. ’53
Stephen Peters ’68
Harold K. Vickery, Jr.’63

2002
William J. Goralski ’52
Alexander H. Levi ’67
Jane M. Swift ’87
Thomas F. Head III ’52

2001
Robin Halpern Cavanaugh ’91
J. C. Hurewitz ’36
Eddie Alberto Perez ’96
Vincent Robert Stempien ’61

2000
Paul J. Bilka ’40
Cassandra Henderson Carney ’75
Peter A. Sturrock ’65
Carl H. Tiedemann ’50

1999
Robert D. Coykendall ’59
Mary Thiele Farrell ’94
Alden R. Gordon ’69

1998
Lisa Alvarez-Calderon Cox ’88
Walter L. Harrison ’68
Raymond E. Joslin ’58
Stanley J. Marcuss, Jr. ’63

1997
Jeffrey J. Fox ’67
Karen L. Mapp ’77
Rhea Pincus Turteltaub ’82

1996
Susan Martin Haberlandt ’71
Samuel D. Kassow ’66
Paul D. Lazay ’61
William H. Reynolds, Jr. ’71

1995
Alfonso L. Carney, Jr. ’70
Jeffrey H. Seibert ’79
Richard W. Stockton ’60

1994
Emily Goodwin Holcombe ’74
Robert E. Kehoe, Jr. ’69
Jane Melvin Mattoon ’84

1993
Daniel L. Korengold ’73
Charles H. McGill III ’63
David A. Raymond ’63
Michael Zoob ’58

1992
Robert E. Brickley ’67
Paul A. Cataldo ’57
Nicholas Christakos ’52
Louise Fisher ’73

1991
Thomas R. DiBenedetto ’71
William H. Eastburn III ’56
Arlene A. Forastiere ’71
William H. Schweitzer ’66

1990
Gustave W. Andrian ’40
Robert Barrows ’50
Ernest M. Haddad ’60
Morris Lloyd, Jr. ’60

1989
Francisco L. Borges ’74
Alfred J. Koeppel ’54
Carolyn A. Pelzel ’74
Charles E. Todd ’64
Charles A. Tucker ’34

1988
Jason M. Elsas, Jr. ’58
Joanne A. Epps ’73
Victor F. Keen ’63
Scott W. Reynolds ’63

1987
Ward S. Curran ’57
Frederick M. Tobin ’57
James P. Whitters III ’62

1986
Gerald J. Hansen, Jr. ’51
Karen A. Jeffers ’76
Richard G. Mecaskey ’51
Herbert R. More ’36
Robert B. Stepto ’66

1985
George P. Kroh ’60
William T. O’Hara ’55
Robert A. Pedemonti ’60

1984
John C. Gunning ’49
Mary Jo Matel Keating ’74
Alfred M. C. MacColl ’54

1983
Joseph G. Astman ’38
Robert N. Hunter ’52
Borden W. Painter, Jr. ’58
W. James Tozer, Jr. ’63

1982
Judy Dworin ’70
Norman C. Kayser ’57
Charles Kurz II ’67
John C. Norman ’62
Martin D. Wood ’42

1980/81
John E. Kelly ’34
George P. Lynch, Jr. ’61
Richard K. Morris ’40
Paul Roberts ’09
Erhardt G. Schmitt ’16

1979
Thomas A. Smith ’44
Douglas T. Tansill ’61
Bernard F. Wilbur ’50

1978
Robert M. Blum ’50
Michael R. Campo ’48
Peter W. Nash ’55

1977
David B. Beers ’57
Winthrop W. Faulkner ’53
David R. Smith ’52

1976
Paul M. Butterworth ’09
Thomas S. Johnson ’62
Marvin W. Peterson ’60
Karl E. Scheibe ’59

1975
George Malcolm-Smith ’25
Sherman C. Parker ’22
Evald L. Skau ’19
Donald J. Viering ’42

1974
John G. Craig, Jr. ’54
Joseph H. Ehlers ’14
Charles E. Jacobson, Jr. ’31
Robert M. Kelly ’37

1973
Alfred N. Guertin ’22

1972
Allyn A. Martin ’53
James P. Murray ’43
Lispenard B. Phister ’18

1971
John L. Bonee ’43
Robert H. Boyle ’49
Robert Toland, Jr. ’44

1970
Brenton W. Harries ’50
Oliver F. Johnson ’35
John S. McCook ’35

1969
Ethan F. Bassford ’39
William R. Peelle ’44
John T. Wilcox ’39

1968
Henry M. Fuller ’38
Harry R. Gossling ’44
Andrew Onderdonk ’34
Samuel C. Wilcox ’25

1967
Frederick T. Bashour ’34
Matthew T. Birmingham, Jr. ’42
J. Edwin Griffith, Jr. ’17
Douglas G. Harvey ’52
Robert W. Sheehan ’26

1966
Ezra Melrose ’33
Harold W. Messer ’26
Ray C. Parrott ’53
Lloyd E. Smith ’23

1965
Herbert R. Bland ’40
Joseph N. Russo ’41
Allan K. Smith ’11

1964
C. B. Frisk Brill ’19
Robert S. Casey ’19
Adolph A. Hoehling III ’36
Allen W. Merrell ’39

1963
James E. Bent ’28
James R. Caldwell ’18
Stewart M. Ogilvy ’36
J. Ronald Regnier ’30

1962
Richard Maxon ’16
Harris K. Prior ’32
Robert H. Smellie, Jr. ’42
Melvin W. Title ’18

1961
Howard D. Doolittle ’31
Ward E. Duffy ’15
Isidore S. Geetter ’25
William H. Gorman II ’39

1960
Kenneth B. Case ’13
Thomas B. Myers ’08
John H. Pratt ’17
Robert G. Reynolds ’22

1959
Clinton J. Backus ’09
Alfred J. L’Heureux ’13
Norton Ives ’16
Raymond A. Montgomery ’25

1958
William P. Barber, Jr. ’13
Clarence I. Penn ’12
Philip DeW. Phair ’94
Frederic T. Tansill ’22
Russell T. Johnston ’16

1957
Thomas C. Brown ’15
Hugh S. Campbell ’32
Barclay Shaw ’35

1956
Thomas Burgess, Jr. ’32
Ronald E. Kinney ’15
Nelson A. Shepard ’21

1955
Harmon T. Barber ’19
Victor F. Morgan ’99

1954
George C. Capen ’10
Robert O. Muller ’31