Faculty and Staff

Legend:
* Deceased 
Lauren M. Aber '13
Suzanne L. Aber P'13
Sonya S. Adams
Sherry Royer Affleck IDP'03
David J. Ahlgren '64, P'94
Frederick Alford P'04
Jocelyn Easton Alford P'04
David S. Andres '04
Kathryn D. Andrews
Ana C. Arboleda
Henry A. Arneth IDP'09
Julia Goesser Assaiante
Paul D. Assaiante P'06
Emily L. Auger
Joseph C. Barber
William R. Barnett
Joanne Berger-Sweeney
Joanne Biancamano
J. Harry Blaise '94
Laura H. Boucher
Breton Morris Boudreaux '04
Jennifer L. Bowman
Julie A. Burnep
Julia S. Chianelli
Julie H. Cloutier
Holly L. Colantonio P'11
Debbie D. Cook
Michael A. Cook
Timothy L. Cross '04
David Cruz-Uribe
Kathleen A. Curran
William Daniel Curren '75
David W. Dangremond P'14
Carolyn J. Darr IDP'03
Peter E. Delaney P'16
Leslie G. Desmangles P'91, '99
Jeffrey M. Devanney '93
Caroline H. Deveau
Stephen J. Donovan
Alison J. Draper
Philip J. Duffy '84
Judy Dworin '70
James D. Ebert
Aliza Elwell
Carlos A. Espinosa '96, M'98
Elizabeth T. Fitzgerald
Eve Forbes
John P. Fracasso
Melanie Francis
Christopher R. French P'18
Adrienne Fulco
Janice E. Gorman
Matthew L. Greason '03, M'10
Allison E. Grebe
Mandi D. Haines P'14
Michael K. Higgins
Christopher S. Hoag
Jenny N. Holland
Laura J. Holt '00
Terry L. Hosig
Christopher M. Houlihan '09
Alice R. Hyland P'06
Drew A. Hyland P'91
Joan Jacobs-Williams IDP'99
Pamela G. Jarrett
Marcia Phelan Johnson P'07
Lisa Pleskow Kassow
Samuel D. Kassow '66
Mary Jo Matel Keating '74
Patricia A. Kennedy IDP'02
Frank Kirkpatrick '64
William J. Knapp
Ann Marie Krupski '93
Paul Lauter
Randolph M. Lee '66
Michael E. Lestz '68, P'13
Benjamin P. Ligas
Laura R. Lockwood M'95
Jason C. Luis '00
Patricia A. Maisch IDP'07, M'09
Noelle B. Marchaj M'13
John Michael Mason '12, M'14
Linda E. Massaro
Dickens Mathieu
Lisa Matias '90
Dominique S. Matteson
Louis J. McAlister
Shaun J. McGann '14
Patricia J. McGregor
Sean T. Meehan '04
John D. Mertens P'10
Ralph A. Morelli P'06
Dylan J. Mosenthal '12
Ralph O. Moyer Jr.
Wesley KM Ng
Gretchen Orschiedt
Monica P. Parker IDP'11
Robert F. Peltier IDP'91, M'92
Christina Salvon Posniak
Tracy L. Quigley IDP'99
Michael P. Raciti M'11
Latha K. Ragunathan
Allison Read
Melissa Bronzino Regan '87
Michael E. Regan
Gary Reger
Julia A. Rivera Roberts '14
Luiselle Rivera M'09
Roberta M. Rogers-Bednarek
   IDP'10, P'18
Jason Rojas M'12
James R. Sargent
Craig W. Schneider P'99, '05
Robin L. Sheppard M'76
Edward D. Slater '07
Kerry M. Smith
Michael D. Smith
Nancy J. L. Smith IDP'96, P'09
Abigail A. Smitka '11
Karla J. Spurlock-Evans P'14
Brittany J. Toce
Steven A. Towns
Cynthia Van Doren IDP'10, M'14
Kathryn T. Van Sickle '12
Susan M. Van Veldhuisen 
   IDP'09
Jesse A. Vazquez '12
Erik Vogt
Wendy S. Walker '87
Emily J. Wanczyk
Charmaine Waul IDP'08, M'10
Tracey M. Wilson '76, M'84
Jennifer Wrobel '07
Diane C. Zannoni
Retired and Former Faculty
   and Staff

Khamis Said Abu-Hasaballah '90
Davis C. Albohm '02
Susan Everts Allen '76
Gustave W. Andrian '40, P'75, '79
Alice M. Angelo P'06
John Bennett Anz '86
James J. Armillay, Jr. '12
Jason P. Azevedo '08
Mardges Bacon
Laura Ledbetter Baird '84
Dutch Barhydt '81, M'04, P'08
David C. Bell
Pamela J. Besteman
Saundra Kee Borges '81
Mikhael H. Borgonos '08
David M. Borus '68
Charles K. Botts III '01, M'06
James R. Bradley '57, P'87, '98
Alexander L. Bratt '03
Joseph D. Bronzino P'84, '87
Philip S. Brown, Jr. M'69, P'00
David S. Brown '06
Patricia J. Bunker
Matthew Spencer Burfeind '92
Peter M. Burns, Jr. '97
Mary Elizabeth Burns M'93
Marjorie V. Butcher H'09
Patricia S. Canny '95
Jared Carillo '04
Ramona Stilley Carlow '84
Nels Eric Carlson '90
Steven Charleston '71, H'92
Mary Stodolink Cheyne '77
Andrea B. Chivakos '08
Alan Coffey P'86
Patricia A. Coffey P'86
Lee A. Coffin '85
Nancy Collins
Phyllis L. Counts
Lucy Hollis Criss '06
Ward S. Curran '57, H'12,
   P'92, GP'12
Thu Danh '08
Michael R. Darr
Andrew G. De Rocco P'83
Anthony D. Dell'Aera '98
Howard DeLong
Shirley DeLong
Paul R. Deslandes, Jr. '87
Susan Lois Dixon '90
Katherine DeConti Duckworth-
   Schachter '98
Helen R. Dyar
Hope H. Eakins
William J. Eakins '66, P'01
Cory A. Edmonds '08
Ralph S. Emerick
James F. English, Jr. H'89
Louise H. Fisher IDP'73, P'81, '84
Kathleen L. Frederick '71, P'07
Alyson Guild Freeman '97
Thomas Palmer Gerundo '92
Matthew W. Glasz '04
Robert Neal Goldsmith '99
Francesca Borges Gordon '82
Shyam S. Gouri Suresh '03
George R. Graf M'83, P'05
Heidi E. Green IDP'01
Becket L. Greten-Harrison '07
S. Kathleen Groff IDP'83, M'92
Joanne M. Grondin IDP'95
Karl F. Haberlandt
Jennifer A. Hall '89
Richard G. Hall '58, P'86
John N. Halverson '07
Megan M. Hambrick '01
Gerald J. Hansen, Jr. '51,
   P'78, '84, '88, GP'12, '16
Janet Hansen
Richard J. Hazelton P'92, '93, '99
Devlin A. Hughes '09
Susanne C. Hupfer '87
David A. Jones M'05
Joan Sheets Jones
James F. Jones, Jr. H'14
Jeffrey H. Kaimowitz
Llyn C. Kaimowitz
Rosanne Kozak
Kimberely Kolesar Krzywy '91
Joshua B. LaPorte '02
Mary H. LaPorte M'76, P'02
Angela Maria Latina
   Giliberto '94
Eugene E. Leach P'07
Ryan M. Lerner '03, M'09
Sharon G. Lewis '86
Jessica Reinis Lister '91
Theodore D. Lockwood '48, H'81
Isabelle Parsons Loring '87
Rhonda Haynes Luck '97
Jose R. Lugo '95
Margaret P. MacClarence
   '86, P'14
Bruce N. Macdonald '56
Nicholas Tucker MacLean '95
Alexis M. Maguina '13
Karen L. Mapp '77
Tanya C. Marston '00
Louis P. Masur
Luke K. McCarthy III '94
Juliana Garro McCormick '86
Victoria M. McKenna '06, M'10
Mary Elizabeth Miller
   IDP'00, M'03
Ginger N. Mills '12
Beth Louise Molloy '96
Rodney Keith Moore '89
Alexis Brashich Morledge '90
Kimberly E. J. Moussavian '91
S. Alexandra Muchura-
   Mensah '04
Ann B. Mulcahy '96
Mario Augusto Costa Neto '87
Samuel A. Newman '10
Lindsay A. North '06
Nikunj Oli '08
Elizabeth P. O'Meara '90
Daniel Ortega '90
Brendan E. Padgett '04
Borden W. Painter, Jr. '58, H'95
Michael Abalos Pangan '90
David Sanders Payne '92


Robert A. Pedemonti '60,
   M'71, P'88
Judith Perkins P'96
Arielle L. Perry '97
Chau B. Pham '12
Susan K. Pikor P'94
Andrea Nieto Piotrowski '01

Binay Poudel '12
Elizabeth L. Preysner '13
Tracy L. Quigley IDP'99
Katherine J. Reed
William H. Reynolds, Jr. '71
Scott W. Reynolds '63,
   H'11, P'92
Terry Rifkin Wasserman'99   
Luc D. Rioual '11
Thomas Auger Robinson '90
Susan K. Rodney '97
Jessica L. Ross '10
Nina Rosselli Del Turco
   P'84, '91
Nancy G. Rossi IDP'12, P'02
Anne Tolley Rotondo '79
Jacob G. Rubin
August E. Sapega *
Matthew T. Sahlin '08
Alexander D. Salvato '10
Rachelle M. Sanders M'97
Richard Scheuch
Michael D. Schutzer '09
Alexandra E. Schwartz '10
Michael T. Schweighoffer '84
Kevin Francis Scollan '89
Mary-Beth Brescia Selby '90
Brandon G. Serafino '14
Gordon W. Sewall P'14
Diane Christie E. Shaffer
   '88, M'92
Mark Shapiro '62
Mary C. Shirley P'82
Barbara Sicherman
John Emmett Simmons 
   III H'08
Lisa Trocki Smith '88
Michelle E. Smith '08, M'11
Christina Tsoules Soriano '98
J. Ronald Spencer '64
Marcia J. Speziale '74
Nora L. Steinman '07
Prescott D. Stewart '93
Robert C. Stewart
Kevin B. Sullivan '71
Carolyn D. Taratko '12
Morgan Rissel Tarr '98
Lindsey J. Tengatenga '08, M'11
Harvey W. Thomas, Jr. '63,
  
M'91
Deborah Dworkin
   Thompson '91
Shayla L. Titley '02
Kelli J. Tomlinson '94
Robert Vincent Toomey '96
Rosalyn I. Toper IDP'89, M'94
Johanna Tighe Traven '00
Ashley G. Turney '93
Karen Krueger Tyler IDP'89,
   P'87, '91
Nancy T. vanderVelde '87
John S. Waggett '63, P'96
Ralph E. Walde P'96
Karen Michelle Ward '91
Ralph G. White '68
Stephen Everett Willard '91
Michael J. Williams '88
David Winer P'86, '93
N. Robbins Winslow, Jr. '57
John William Zeller '02


Legend:
 * Deceased