Professor Anida Yoeu Ali at the 2016 McGill Lecture

Classes of 1960-1969

Legend:
± Class Agent
* Deceased 
Class of 1960   
Hodell Anderson
A. Timothy Baum
Robert G. Beaven
Raymond J. Beech
Sanford A. Bredine
Richard M. Brenner
Charles A. Bridley
Joseph A. Broder
Edward R. Chalker II
David W. Chase
Joseph M. Cimbora, Jr.
Edward M. Cimilluca
Stephen D. Clahr *
Carrington Clark, Jr.
Neil W. Coogan ±
Lloyd M. Costley
William Burdette Crane III
Christopher William Davenport
William Gaspard de Coligny
Roger D. Emley
Weymouth Eustis
Jerome Farnsworth
Michael L. Filiurin
Bruce H. Frank
James K. Gavin
Louis P. Gerundo, Jr.
David A. Golas
Arnold Goldstein
Kenneth S. Greenwald
Frank R. Gudas
Ernest M. Haddad
Richard P. Hall
Charles M. Hawes
William J. Huffer, Sr.
William P. Hunter
Robert G. Johnson
Daniel S. Jones
Lee H. Kalcheim
John D. LaMothe, Jr.
Robert E. Landry
Roger A. LeClerc
David B. Leof
Kenneth J. Lyons
Richard E. Machol
Charles J. Middleton
Robert S. Morgan
David J. Narins
Robert A. Pedemonti
John A. Peters
Marvin W. Peterson
Anthony S. Phillips
Donald L. Plank
George H. Raynor
Michael P. Rhodes
Grosvenor H.L. Richardson
Bankson C. Riter, Jr.
David M. Russell
Robb N. Russell
David A. Rutherford
John L. Rutledge
Alan K. Salmon
Allen M. Schneider
Curtis M. Scribner
Edward W. Seifert
Michael A. Sienkiewicz
Richard Stenta
Richard W. Stockton
Peter R. Strasser
Burton Tiffany
James A. Tilzer
Peter Tsairis
John W. Wilcox
John F. Woolley, Jr.
Myron J. Zitt

Class of 1961
Donald P. Anderson
Salvatore T. Anello
I. Jackson Angell
Ronald A. Blanken
Harold F. Boardman, Jr.
Franklin L. Brosgol
Robert L. Brown
Andrew B. Cantor
Philip S. Carter, Jr.
Joseph E. Colen, Jr.
Tristram C. Colket, Jr.
George Robert Crolick, Jr.
Robert Andrew Dinsmore
Guy Orlando Dove III
Richard Arnold Druckman
Hugh W. Ewart IV
Donald J. Fish
Kerry B. Fitzpatrick
Andrew H. Forrester
Conrad Gage
Carl E. Giegler
Frank H. Gleason
Arthur W. Gregg
Alexander McClure Guild
Spike B. Gummere, Jr.
Edward S. Harrison
W. Neal Haynie
John B. Henry
Ray Leonard Herman
Peter A. Hoffman
Warren P. Johnson
William P. Kahl
John P. Karvazy
Michael K. Kauff
Bradford W. Ketchum, Jr.
William Kirtz
John E. Koretz *
Peter H. Kreisel
John H. Leatherbee, Jr.
George P. Lynch, Jr.
Roger W. MacMillan
Alan R. Mandell
Robert F. McCammon, Jr.
Roderick McRae, Jr.
Frank A. Morse
Thomas A. Musante
Neil R. Newberg
David L. O'Brien
George R. Pare
Dale N. Peatman
Michael S. Perlman
Ronald J. Polstein
Peter S. Postma
Michael J. Quigley
Robert M. Rodney, Jr.
John P. Rorke
Thornton G. Sanders
Richard H. Schnadig
William P. Scully
Edward P. Seibert
Leon O. Shaw
Del Alan Shilkret
Warren James Simmons
Ronald Starr Steeves
Vincent R. Stempien ±
William A. Sullivan, Jr.
Douglas T. Tansill ±
George A. Tattersfield
Daniel G. Thurman
Evan J. Tilley
Curtis L. Turner
E. McIntosh Wiener
Arthur H. Wiley
Thomas B. Wilson
Robert S. Wood
Robert L. Woodward, Jr.
Walton Zelley Jr.
Carl Scott Zimmerman

Class of  1962
Ernest J. Anastasio
Douglas K. Anderson
Guy K. Anderson
Paul B. Ascher
Samuel Bailey, Jr.
John H. Baker, Jr.
Ian Y. Bennett
Richard B. Berkley
Charles H. Bishop, Jr.
Edward S. Blackwell III
Robert A. Borawski
Robert B. Bowler III
Thomas M. Boyd
Bruce Kirkwood Brown, Jr.
J. Dorsey Brown III
Thomas F. Bundy, Jr.
Donald W. Carroll, Jr.
William G. Chase, Jr.
Charles H. Classen, Jr.
Steven J. Cool
Michael Whittington Creighton
Francis Joseph Cummings
Rodney Dean Day III
John Arthur Wigmore Densem
Fred MacLean Dole *
William M. Duncan
Henry W. Farnum, Jr.
James K. Finch II
Richard S. Gallagher
David F. Gates
John S. Gittins
Edward T. Goodman
Jerry B. Gough
Robert J. Gross
Ross D. Hall
Lawrence R. Harris
Robert M. Harting
Richard O. Hill, Jr.
Charles L. Hoffman
Robert M. Hopkins, Jr.
John H. Jevne
Roland T. Johnson
Thomas S. Johnson
Donald H. Jones
John W. Kapouch, Jr.
Robert J. Kelleher
Frank R. King, Jr.
Richard P. Kroczynski
William D. Lackey
Paul J. La Rocca
William S. Leahy, Jr.
Bruce E. Leddy
Barnett Lipkind
Thomas Lloyd
Stephen H. Lockton
David A. Lynde
Robert Macleod
James E. Maryak
James S. McAlister III
G. Peter M. McCurrach
William G. McKnight III
Robert C. McNally
W. Bruce McPherson III
Peter J. Meehan ±
Donald D. Mills
William H. Mitchell III
C. Baird Morgan, Jr.
Peter B. Morrill
Roger E. Nelson
Robert C. Nielsen
John C. Norman
Donald A. Papa
Kenneth Pedini
Oliver Perin
Donald A. Pine
William M. Polk
Frederick M. Pryor
George A. Raymond
William C. Richardson
Judson M. Robert
F. Bruce Robinson, Jr.
Dennis B. Rodgers
Robert J. Roxby
Allan M. Rudnick
Mark Shapiro
Stuart L. Sharpe
Jeffrey G. Sheley
Shepard C. Spink
David W. Strawbridge
Paul R. C. Sullivan
John C. Syer
Il Hi Synn
David D. Thomas
Daniel B. Tuerk
William H. Turner III
Coenraad van der Schroeff
Theodore A. Wagner
Ralph R. Warren
James P. Whitters III
F. Peter Williams, Jr.
David Edwards Wilson
Phillip M. Wilson
Roger S. Wilson
James Donald Woodruff, Jr.
George M. Woolsey
Albert Zakarian
Cummings V. Zuill, Jr.

Class of 1963
Kenneth D. Aldrich, Jr.
John M. Alvord
Robert D. H. Anning
Frederick L. Ashworth, Jr.
Thomas R. Berger
James F. Blair
Marshall E. Blume
Robert B. Booth
Robert P. Bordogna
David C. Brackett
David C. Brewster
Robert L. Burger
Thomas E. Calabrese
Richard S. O. Chang
Lee G. Chirgwin
J. Dudley Clark III
Rufus P. Coes Jr.
Phillip W. Correll
Stone D. Coxhead
George Alexander Creighton
John Charles Crowley
James Laurence Davison
John Charles DePrez, Jr.
Robert Kimball Dickson, Jr.
Richard D. Field
Wilfred C. Files, Jr.
Thomas E. Fraser
Robert W. Gardner
H. Richard Gooden
Stephen H. Haarstick
Thomas C. Halloran
Hunter B. Harris
David D. Holroyd
William C. Howland ±
Ray H. Hutch
Timothy W. Johnson
Wiley A. Jones, Jr.
Eli Karson
Victor F. Keen
John A. Kent
Gary Knisely
Robert C. Knox III
Thomas R. Knox
Walter E. Koch
Robert C. Kraut
Jacob S. Kriteman
Richard L. Kroll
Peter O. Landerman
Timothy F. Lenicheck
Andrew B. Lewis
Warren L. Linberg
Carl B. Lundborg
Stanley J. Marcuss, Jr.
Hunter M. Marvel
J. Rodney Mattison
Henry L. May IV
Thomas G. McCord
Malcolm M. McGawn
Charles H. McGill III
Robert Gerrish Millar, Jr.
Paul R. Milus, Jr.
Charles J. Minifie
Steven J. Molinsky
Richard C. Nygard
Daniel L. Ostapko
Stephen L. Perreault
Lee A. Perron
David M. Post
Edward H. Raff, Jr.
David A. Raymond
Stephen Repetto
Lloyd L. Reynolds
Scott W. Reynolds
Perry D. Rianhard
John M. Richardson
Winthrop H. Richardson, Jr.
Rowland Ricketts, Jr.
John A. Robb
Michael A. Schulenberg
Theodore W. Scull
Peter M. Sherin
Robert C. Spitzer
G. Carroll Stribling, Jr.
William R. Talbot, Jr.
W. James Tozer, Jr.
Edison J. Trickett
Robert R. Tyndall
Richard W. Ulbrich
Harold K. Vickery, Jr.
W. George Viering
John W. Wardlaw, Jr.
John D. Watson
David H. Webster
Kurt A. Wetzel
Gerald A. Winer
Cyril Yonov
Ihor G. Zachary




Class of 1964
Victor A. Adelstein
David J. Ahlgren
M. Phineas Anderson
Robert S. Anderson
Allan S. Atherton
Kenneth R. Auerbach
William H. Avery, Jr.
Harding F. Bancroft, Jr.
Arthur Bobruff
Bruce J. Bowen
Ronald E. Brackett
Steven R. Bralove
Richard T. Brown
David R. Case
Thomas E. Cone
Timothy Heywood Crawford
James Laird de Vou
Bertram E. Feingold
Vincent Fiordalis II
Charles T. Francis
Geoffrey T. Freeman
Christopher T. Gilson
John R. Gordon
R. Scott Gregory
Michael Grossman
Richard C. Hallowell
David B. Harrison
Peter K. Hayes
E. Michael Heid
Francis B. Jacobs II
Thomas P. Jones III
George A. Kellner
Peter Kinzler
Frank Kirkpatrick
Charles R. Klotz
James A. Lapenn
Barry J. Leghorn
Donald H. Levy
Kiau M. Loi
C. Michael Malm
Joseph R. Martire
Donald L. McLagan
Christopher J. McNeill
Samuel L. Milbank
Fred R. Miller
Sterling P. Miller
Thomas J. Monahan
John T. Morris, Jr.
Edward J. Mosher
William B. Notman
Peter D. Orr
Richard E. Pastore
John R. Pearson
David F. Pyle
Sidney S. Quarrier, Jr.
Juri Randmaa
Wilson A. Riley
S. Robert Rimer
Edward P. Roberts, Jr.
Robert D. Rodner
Richard J. Rushmore
Daniel A. Saklad
Fred E. Schaltegger
Thomas W. Singleton
Joseph J. Sinicrope
Carl M. Sommer
J. Ronald Spencer
Robert Spencer
Jr.,J. Snowden Stanley
Bruce L. Stevens
C. Gilbert Storms
Donato A. Strammiello
James E. Tetro
Jeffrey P. Thomases
Charles E. Todd
David H. Tower
Daryle L. Uphoff
Thomas S. Wadlow, Jr.
David V. Wadsworth
Keith S. Watson
Bruce A. Waxman
Morris G. Weaver
John L. Westney, Jr.
Dana White
Thomas B. Wiltbank
Kenneth M. Wiltsek
John H. Witherington, Jr.
Arnold S. Wood, Jr.
David C. Woolman
Ronald E. Yates
Otto Zinser

Class of  1965
Robert M. Arensman
Mark G. Aron
Frederick Christopher Arterton
Stanley L. Bagan
Edward E. Baker, Jr.
Bernard A. Barber
Joseph Barnard II
Bruce J. Basch
Richard P. Beck
Park Benjamin III
Roger M. Bernstein
Richard H. Beyer
E. Thayer Bigelow, Jr.
Frederick H. Born
Gordon H. Boultbee
William A. Brigham
Robert C. Camp
Leonard H. Candee
Roland R. Carlson
E. William Chapin, Jr.
William H. Chew III
Danny S. Clark
Samuel C. Coale
Dexter S. Cook
Orville Culbertson Dewey, Jr.
G. Barney Ellison
John H. Ellwood
Thomas E. Galvin
Edward P. Gamson
Richard G. Gann
Thomas A. Garson
Royal J. Gay
Steven W. Golann
Charles E. Hance
Robert W. Hartman
Thomas J. Henry, Jr.
Mark Hobson
Daniel Hoffman
Peter B. Hollenbeck
Creighton R. Hooker
Philip K. Hopke
Henry H. Hopkins
Louis A. Huskins
Mark E. Johnson
J. Marc Kadyk
Alan Kardon
Ward T. Kelsey
Frederick W. Knier
Diethard Kolewe
Edward J. Lazzerini
John W. Lemega
Jerome H. Liebowitz
Eric T. Lodge
Vincent S. Lombardo
John W. Losse
Robert H. Mason
Robert G. Mitchell, Jr.
Joseph G. Moore
Stevenson D. Morgan
Robert F. Morisse
Vincent W. Oswecki, Jr.
Brewster B. Perkins ±
Riess W. Potterveld
Peter S. Prentice
B. Peter Rohman
Edward C. Rorer
John M. Rozett
John E. Sawicki
F. Carl Schumacher, Jr.
Bradley H. Sevin
Harvey F. Silverman
Jon D. Simonian
Andrew D. Smith
Thomas S. Snedeker
David R. Sotter
Dan C. Swander III
Robert C. Tomford
Robert C. Wallis
Woods K. Wellborn, Jr.
Thomas E. Whalen
David Owen Williams
James L. Woodcock
Thomas Bell Woodworth
Merrill A. Yavinsky
P. Rhoads Zimmerman

Class of 1966
Bruce R. Alexander
George E. Andrews II
Peter R. Atwood
Donald D. Baker
Ernest Clifford Barrett III
Edmund S. Bartlett
Michael G. Bassen
Thomas M. Beers, Jr.
George K. Bird IV
Michael C. Bley
Bruce Bodner
C. Anthony Bougere
William O. Brachman
Douglas Braidwood
Frederick K. Burt
William R. Carlson
Raymond J. Cavanaugh, Jr.
Stephen J. Chaplin
Thomas Matthew Chappell
David C. Charlesworth
Richard H. Charney
Allen B. Cooper
John C. Cosgrove
Frank Stanton Deland III
Jeffrey Bruce Dierman
Ronald Morrey Diner
Dennis Dix Jr.
Lindsay Gordon Dorrier, Jr.
Paul Chase Draper
Christopher M. Dunham
Peter Duran
William J. Eakins
Robert Egleston
Carl Ellison
Frank Evarts, Jr.
Thomas R. Franklin
Friend of Language and Cultural
   Studies
Martin Gall
Roy F. Gilley III
Robert Golub
Brian A. Grimes
Elton W. Hall
M. Christian Hansen
John H. Harris, Jr.
Laurence B. Henriques, Jr.
Joseph A. Hourihan ±
E. Kingdon Hurlock, Jr.
James B. Kilgore
Richard M. Krezel
Richard P. Kuehn
Edward R. Landes
Randolph M. Lee
John A. Lenhart
Edison Lewis
Ian C. S. MacGregor
Douglas K. Magary
Malcolm Marshall, Jr.
John R. Martineau
Charles K. McClure III
Christopher J. McCurdy
Timothy W. McNally
Gerard R. Miller, Jr.
Michael A. Moonves
Joseph J. Moore III
John J. Murphy
David V. Peake
W. Scott Plumb
John C. Pogue III
Ellis M. Ratner
Richard C. Rissel
Paul Rizauckas
William A. Roos IV
Mason G. Ross
John M. Sartorius Jr.
Lindley C. Scarlett ±
Thomas K. Seddon
James W. Shepard
Robert H. Shipman, Jr.
Walter W. Siegel
E. Timothy Sniffen
Charles R. Snyder III
Robert B. Stepto
Petar V. Stoykovich
Colin A. Studds *
Scott W. Sutherland
John C. Telischak
David P. Trachtenberg
Bennett Tribken
John M. True III
Rodman E. Van Sciver
Gunnar E. Walmet
Daniel H. Waterman
Charles W. Weston IV
Jeffrey T. Witherwax
John L. Wodatch





Class of 1967               
Alan F. Barthelman
Donald M. Bishop
William Block, Jr.
Robert A. Boas
Albert J. Bosch
Robert A. Bose
William H. Bradbury III
Robert E. Brickley
Gilbert G. Campbell
Josias Jenkins Cromwell II
William Joseph Crossland
Reginald Gregory DeConti
Christopher Edward Doyle
Robert F. Ebinger, Jr.
Allen R. Elstein
Sherman Farnham Jr.
Michael D. Ferguson
Michael J. FitzSimons
Robert K. Fowler
Jeffrey J. Fox
William T. Fox III
William G. Franklin
John G. Galaty
James S. Gardner
William P. Getty III
David H. Gordon
Stephen Van Griggs
Philip G. Gulley
W. Dan Haden III
David W. Haight
John D. Hevner
D. Seeley Hubbard
Edward B. Hutton, Jr.
David G. Inwood
J. Alan Kataja
David J. Keller
Richard F. Kemper
David C. Kent
W. Wesselink Keur
Paul R. Kroekel
Charles Kurz II
Alexander H. Levi
Donald L. Livingston
John G. Loeb
Frederic G. Ludwig, Jr.
Thomas W. McConnell
Peter L. Milford
Robert Adair Moore
Robert A. Moss, Jr.
Edward J. Mullarkey
James L. O'Connor
James H. Oliver ±
Nicholas R. Orem
Spiros L. Polemis
Francis M. Powers, Jr.
Edward Simpson Prevost
Robert H. Ratcliffe
Richard M. Ratzan
John R. Ray, Jr.
Thomas C. Ripley
William J. Rosenbaum
G. Theodore Ruckert
Thomas L. Safran
Morton E. Salomon
Charles J. Sanders
Frederick J. Sanders
Thomas E. Sanders
Paul J. Scheinberg
R. Strother Scott
Walter R. Seibert, Jr.
Mark H. Shapiro
William D. Siegfried, Jr.
George R. Sommer, Jr.
Peter T. Strohmeier
Richard S. Stultz
James F. Taylor
Luther L. Terry, Jr.
Robert B. Trainer, Jr.
Robert W. Tuttle
David A. Tyler III
Howard L. Wattenberg
Michael A. Weinberg
Alan S. Weinstein
Alexander W. White
George I. Whitehead III
Calhoun W. Wick
Warren Wiegand, Jr.
J. Richard Worth
Lucien Wulsin, Jr.
Thomas M. Zarr

Class of 1968
Peter C. Alsop
Emil W. Angelica
William B. Bacon
George H. Barrows
Donald L. Basch
A. James Behrend
Paul F. Bellows
Stuart M. Bluestone
David M. Borus
William H. Boysen Jr.
Kenneth R. Button
Donald E. Callaghan
Frederick C. Castellani
Eugene David Chanin
Michael P. Conforti
Rodney C. Cook
P. Keely Costello
John E. Covington
Richard E. Coyle
William Charles Danks
William Kenneth Dickey
David Hall Dillenbeck
Morris Disston
Stephen Keller Dome
Stuart E. Edelman
Elric J. Endersby
Richard B. Everson
George M. Feldman
Richard H. Fisher
William B. Fisher
Michael H. Floyd
John D. Fox
Robert D. Glassman
Daniel L. Goldberg
Paul R. Goldschmidt
Lewis J. Goverman
Peter A. Greene
Alan Griesinger
Walter L. Harrison
Robert G. Heimgartner
Christopher B. Howard
T. John Hughes
Peter R. Hyde
Bennett C. Jaffee
Paul H. Jones
Gary C. Kersteen
Glenn S. Kersteen
Robert L. King
Ronald E. Kleinman
Stanley J. Kosloski, Jr.
Michael L. Kramer
David G. Lauretti
Michael E. Lestz
Carl M. Levitsky
William E. MacDonald III
Charles A. Maddock
A. Raymond Madorin
George D. McClelland
Christopher McCrudden
Joseph E. McKeigue
Richard G. Meloy
J. Peter Melrose
Keith M. Miles
John C. Miller
George V. Minukas
James L. Monks
Franklin H. Moore
Douglas M. Morrill, Jr.
Richard Paul Morris
Thomas I. Nary
Robin P. Neary
Peter S. Neff
Ralph C. Oser
Ed K. Ota, Jr.
Kenneth G. Pavel
Harry T. Peet, Jr.
Philip W. Pennington
Joseph M. Perta
Stephen Peters
Robert S. Price, Jr.
Parker H. Prout
Gerald C. Pryor
Richard D. Pullman
Paul E. Raether
Stephen S. Rauh
Patrick M. Redmond
Michael J. Richmond
Joseph B. Riker
Lawrence H. Roberts
Robert A. Rundquist
Barry M. Sabloff
Joseph P. Saginor
Lawrence J. Slutsky
William P. Spigener
Geoffrey S. Steinemann
Paul K. Sutherland
James L. Swanson
Sheldon Tilney
James T. Townsend
Richard A. Tuxbury
John I. Vail
John N. Van Dam
Andrew G. Watson
Richard Weingarten
Ralph G. White
Ernest H. Williams, Jr.
David M. Wilson
Brian W. Woodruff

Class of 1969
Laurence E. Ach
Edward A. Adler
Irving H. Agard III
Henry W. Barkhausen
Franklin L. Bridges III
Christopher J. Briggs
B. Paul Bushueff, Jr.
Wayne D. Butz
Michael J. Cancelliere
William G. Canning
Michael L. Carius
Joseph J. Casalone
Kenneth R. Casey
Peter C. Chick
James E. Clair, Jr.
Joseph M. Connors
John R. Cooper
William F. Cordner, Jr.
Harrison Shull Davis
Edward Wallace Doyle
William John Duane
Charles L. Duffney, Jr.
A. Scott Duncan
William Thomas Duncan
Mark A. Edinberg
William D. Elliot
Judd Freeman
Carl Hess Fridy
Andrew E. Friedman
Anthony H. Furman
Wilbur A. Glahn III
Jeffrey W. Gordon
John P. Gregg
Richard S. Grier-Reynolds
Richard S. Grinnell
Peter T. Grossi, Jr.
Richard G. Hammell
H. Scott Haskell
R. Anderson Haynes
Richmond S. Hendee
Joseph S. Hessenthaler
Thomas P. Higgins, Jr.
Edward S. Hill
Richard L. Hoffman
Stephen L. Hopkins
James G. Jakielo
D. Scott Johnson
Don P. Johnson
James T. Jones
Hugh Kenworthy III
Roger F. Knight
Donald C. Kraus
Wayne E. Lenik
Alan H. Levine
Victor R. Levine
John F. Levy
Lloyd Alexander Lewis, Jr.
Michael D. Loberg
Stephen R. Lundeen
William L. MacLachlan
Arnold B. Maltz
Haig G. Mardikian
William K. Marimow
Craig W. Markert
Andrew H. Massie, Jr.
Peter Flagg Maxson
H. Graham McDonald
Alan M. Mendelson
Michael M. Michigami
Marvin E. Miller
Peter M. Miller III
John A. Morris Jr.
Harry V. Osborne II
Michael A. Peck
George Michael Pennell
Kenneth R. Phelps
Keith M. Pinter
Charles E. Piper
Tan J. Platt
David L. Pollack
Frederick W. Prelle, Jr.
Nathaniel S. Prentice ±
Don K. Rehse
T. Jeffrey Reid
John W. Rice
James S. Robertson
William B. Rosenblatt
Barry G. Sheckley
Robert E. Sherrill, Jr.
Matthew S. Simchak
George T. Simon
Alfred L. Singer
Barry J. Sinoway
Henry J. Snavely
Stephen G. Soule
Lawrence O. Spaulding, Jr.
John H. Stevens
Chris Wendell Tewell
Brian Keith Titus
James B. Tyler III
Frederick A. Vyn
Larry H. Whipple
Herbert N. Wigder
Thomas M. Zarchy


                                                                       



Legend:
± Class Agents
 * Deceased