RETURN TO HOMEPAGE
UPDATESRULESSCHEDULEPRIZESNEWSEVENT SPONSORSPHOTOSABOUT THE AREAFAQ

ONLINE REGISTRATION CONTACT US SITE MAP


VIEW OUR SPONSOR HOTEL


FIRE FIGHTING ROBOT CONTEST TRINITY COLLEGE HARTFORD CONNECTICUT

PRIZES

The real rewards in robotics are a sense of achievement, teamwork and the joy of designing and building a successful robot. We will recognize achievements through both cash prizes and non-cash prizes.


Click Here to view the complete Fire Fighting results from the 2010 contest.


The following cash prizes were awarded at the 2010 contest.

Fire Fighting

Junior Division

First Prize

Yan An

Yan'an Middle School

Kit

7.565

China

Second Prize

Tongling

Tongling No. 2 Middle School

Kit

544.458

China

Third Prize

Qizhi

Luizhou Qizhi Middle School

Kit

1202.749

China

First Prize

Yanbu III

Yanbu Middle School

Unique

4.765

China

Second Prize

Yanbu I

Yanbu Middle School

Unique

5.766

China

Third Prize

ADoT2

Associacao Desenvolver o Talento

Unique

1680

Portugal

High School Division

First Prize

Pingshan

Shenzhen Pingshan Senior High School

Kit

4.708

China

Second Prize

Railway

Luizhou Railway No. 1 Middle School

Kit

16.886

China

Third Prize

Children's Palace

Beijing Children's Palace

Kit

603.972

China

First Prize

D.O.D.

Misgav High School

Unique

6.148

Israel

Second Prize

Cham

Ostrovski High School

Unique

8.05

Israel

Third Prize

K.O.F

Misgav High School

Unique

8.788

Israel

Senior Division

First Prize

Fighter

Anhui University of Science and Technology

Kit

606.078

China

Second Prize

Suqian

Suqian College

Kit

606.205

China

Third Prize

Rampage

Rochester Institute of Technology

Kit

1800

NY

First Prize

Candle Snuffer

No Affiliation

Unique

30.878

MA

Second Prize

ExsaSquad

University of Akron

Unique

33.761

OH

Third Prize

Dragonfly

University of Massachusetts Lowell

Unique

621.229

MA

Walking Division

First Prize

Beijing Walking

Beijing Children's Palace

Kit

1680

China

First Prize

Ghost Crab

No Affiliation

Unique

553.11

NY

Second Prize

SMALdog

Vanadium Labs

Unique

656.4

NY

Third Prize

ADoT1

Associacao Desenvolver o Talento

Unique

779.544

Portugal

 

Expert Division

Honorable Mention: Georgia Southern

 

RoboWaiter

Honorable Mentions: Jeeves, Rosie, Waiter, Tsunami

 

Olympiad

Junior Team: Xu Xi, Zhengtao Shen, Zhuoying Middle School, China

Junior Individual: Yide Liu, Tongling #2 Middle School, China

High School Team: K. O. F. and IBOY (Tie), Misgav HS, Israel

High School Individual: Tiger, Yu Fei Wu, Beijing No.166 Middle School, China

Senior Individual: Yueping He, Yuanmou Men AUST, Anhui University of Science and Technology, China

Click Here for complete placings.

 

Poster Session

Junior: Dr. Breeze

High School: Yanbu YZ Robot

High School RoboWaiter: Tsunami Segal

Senior: Ignivinco

Senior HOF: Flying Eagle

Senior RoboWaiter: Agent Orange

Walking: Something Else