RETURN TO HOMEPAGE
UPDATESRULESSCHEDULEPRIZESNEWSEVENT SPONSORSPHOTOSABOUT THE AREAFAQ

ONLINE REGISTRATION CONTACT US SITE MAP


VIEW OUR SPONSOR HOTEL


FIRE FIGHTING ROBOT CONTEST TRINITY COLLEGE HARTFORD CONNECTICUT

PRIZES

The real rewards in robotics are a sense of achievement, teamwork and the joy of designing and building a successful robot. We will recognize achievements through both cash prizes and non-cash prizes.


View the full contest results from the 2006 contest.


The following cash prizes were awarded at the 2006 contest.

World Champion
ATV 4x4 Misgav High School Misgav, Galil, Israel
Junior Division
First Prize JS1 Shanghai Jinshan Youth and Children’s Activity Center Shanghai, China
Second Prize Athene Shanghai Jingan #1 Primary School Shanghai, China
Third Prize Sonic Shanghai Jingan #1 Primary School Shanghai, China
High School Entry Division
First Prize FJ1 Shanghai-Fengjing Junior Middle School Shanghai, China
Second Prize New Gats Rabin Kryat-Gat HS Hadera, Israel
Third Prize MISHAP IV Nathaniel Barshay West Hartford, CT
High School Standard Division
First Prize ATV 4x4 Misgav High School Misgav, Galil, Israel
Second Prize JS2 Shanghai Jinshan Youth and Children’s Activity Center Shanghai, China
Third Prize LW2 Shanghai Luwan Youth and Children’s Activity Center Shanghai, China
Senior Division
First Prize Edmund Sean Haeffner Eldersburg, MD
Second Prize R2CO2 Univ. of Evansville Evansville, IN
Third Prize NP-995 Ngee Ann Polytechnic Singapore
Expert Division
First Prize JS3 Shanghai Jinshan Youth and Children’s Activity Center Shanghai, China
Second Prize Justice League Trinity College Hartford, CT
Third Prize The Replicators   Endweel, NY
  Red Rover Cornell Univ New York
Walking Division
First Prize Watch Me Explode Wilton High School Wilton, CT
Second Prize FireAnt   Northbridge, Mass

The following cash prizes will be awarded at the 2006 contest. In order to get one of the cash prizes a robot must complete at least two successful runs.

Division 1st 2nd 3rd
Expert $300 $200 $100
Senior $300 $200 $100
High School Standard $300 $200 $100
High School Entry Level $200 $100 $75
Junior $300 $200 $100
Walking $300 $200 $100

Olympiad Winners

Junior High Team:
Wellesley Middle School (Tyler Adams, Finian Massa)

High School Team (3-way tie):
Hayovel HS: Aviv Levy, Yossi Steir, Ben Manor, Tal Korman
Misyav HS: Eyal Haviv, Yuval Shvadron, Or Matityahv, Dror Venish, Tomer Shenk
Ramot Hefer and Ostrovski: Asaf Potat, Nir Wolf

High School Individual:
First: Daniel Gray (from New Jersey)
Second: Nathaniel Barshay (from Connecticut)

University Team:
First: Queen’s University (Ontario, Can.): Chris Kleberg, Olivia Chiu, Adam Gauci, Jon Pindur, Yin He, Paul Reinholz
Second: Olin College of Engineering (Needham, Mass.): Scott McClure, Kim McGraw
Third: Brooklyn Polytechnic (Brooklyn, NY): John Mahlman, Chris DiMauro, Joseph Ceirante, Dave Hernandez